MMBD3004S
DigiKey Part Number
5399-MMBD3004STR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-MMBD3004SCT-ND - Cut Tape (CT)
5399-MMBD3004SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMBD3004S
Description
1.25V@200MA 350V 225MA 50NS SOT-
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 300 V 225mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.25 V @ 200 mA
Manufacturer
Shenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd.
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Digi-Reel®
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Technology
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
225mA