3R420TB-8
DigiKey Part Number
5789-3R420TB-8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3R420TB-8
Description
GDT 420V 10KA 3 POLE TH
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 420 V 10000A (10kA) ±20% 3 Pole Through Hole
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
10000A (10kA)
Manufacturer
Shenzhen Ruilongyuan Electronics Co.Ltd
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
3
Packaging
Tray
Fail Short
No
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Spark Over (Nom)
420 V