DAT200-24
DigiKey Part Number
725-1362-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAT200-24
Description
RELAY REED SPST-NO 3A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DAT200-24 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Sensata Technologies, Inc.
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
20 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
6 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
1 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Tungsten (W)
Contact Rating (Current)
3 A
Coil Resistance
780 Ohms
Switching Voltage
2500VAC, 2500VDC - Max
Base Product Number
Coil Current
31 mA