GNR35DHZ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Sensata-Crydom
In Stock: 3
Unit Price: R84,28000
Datasheet
Similar
Crouzet
In Stock: 7
Unit Price: R152,64000
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
GNR35DHZ
DigiKey Part Number
646-1022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GNR35DHZ
Description
SSR RELAY SPST-NO 35A 48-600V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 600 V
Series
Load Current
35 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C