DC60SA3H
DigiKey Part Number
CC2324-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC60SA3H
Description
SSR RELAY SPST-NO 3A 3-60V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DC60SA3H Models
Category
Voltage - Input
90 ~ 280VAC
Mfr
Voltage - Load
3 V ~ 60 V
Series
Load Current
3 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C