10CPV240 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Sensata-Crydom
In Stock: 0
Unit Price: R2 715,44000
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
10CPV240
DigiKey Part Number
10CPV240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10CPV240
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 180-280V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Output Type
AC, Proportional Control
Mfr
Voltage - Input
0 ~ 5VDC
Series
Voltage - Load
180 V ~ 280 V
Packaging
Bulk
Load Current
10 A
Part Status
Obsolete
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C