LC1G630KUEN
DigiKey Part Number
4008-LC1G630KUEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G630KUEN
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 630 A 100 ~ 250VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1G630KUEN Models
Category
Contact Rating (Current)
630 A
Switching Voltage
1000VAC - Max
Termination Style
Spring Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C