LC1G500LSEA
DigiKey Part Number
4008-LC1G500LSEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G500LSEA
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 500 A 200 ~ 500VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1G500LSEA Models
Category
Contact Rating (Current)
500 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C