LC1G400LSEA
DigiKey Part Number
4008-LC1G400LSEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G400LSEA
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 400 A 200 ~ 500VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1G400LSEA Models
Category
Contact Rating (Current)
400 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C