LC1G150LSEN
DigiKey Part Number
4008-LC1G150LSEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G150LSEN
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 150 A 200 ~ 500VAC/DC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1G150LSEN Models
Category
Contact Rating (Current)
150 A
Switching Voltage
1000VAC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C