LC1F2100
DigiKey Part Number
4008-LC1F2100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1F2100
Description
UNEQUIPPED CONTACTOR 2100A 3P
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 2100 A 110 ~ 500VAC, 110 ~ 440VDC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1F2100 Models
Contact Rating (Current)
2100 A
Series
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Operating Temperature
-5°C ~ 40°C
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
75 ms
Coil Voltage
110 ~ 500VAC, 110 ~ 440VDC