LC1DT40G7
DigiKey Part Number
4008-LC1DT40G7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT40G7
Description
TESYS 4P CONTACTOR 40A AC-1 120V
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 40 A 120VAC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1DT40G7 Models
Category
Contact Rating (Current)
40 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
22 ms
Coil Voltage
120VAC