LC1DT32BD
DigiKey Part Number
4008-LC1DT32BD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT32BD
Description
TESYS 4P CONTACTOR 32A AC-1 24VD
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 32 A 24VDC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1DT32BD Models
Category
Contact Rating (Current)
32 A
Switching Voltage
600VAC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
72.45 ms
Coil Voltage
24VDC