LC1D95P7
DigiKey Part Number
4008-LC1D95P7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D95P7
Description
CONTACTOR TESYS DECA 95A 3P 230V
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 95 A 230VAC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1D95P7 Models
Category
Switching Voltage
1000VAC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
195.5 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
69 VAC
Coil Voltage
230VAC
Operate Time
35 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
95 A