LC1D80AKUE
DigiKey Part Number
4008-LC1D80AKUE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D80AKUE
Description
TESYS CONTACTOR-3P-AC3- <= 440V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 80 A 100 ~ 250VAC/DC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D80AKUE Models
Category
Contact Rating (Current)
80 A
Manufacturer
Schneider Electric
Switching Voltage
690VAC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C