LC1D50AU7
DigiKey Part Number
4008-LC1D50AU7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50AU7
Description
TESYS 3P EVLK CTR 50A 22KW AC3 2
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 240VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D50AU7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
192 VAC
Must Release Voltage
72 VAC
Coil Voltage
240VAC
Operate Time
26 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
50 A