LC1D40AJD
DigiKey Part Number
4008-LC1D40AJD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D40AJD
Description
TESYS 3P EVLK CONT 40A 18,5KW AC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 12VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D40AJD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Manufacturer
Schneider Electric
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
9 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operate Time
57.5 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
40 A