LC1D38JL
DigiKey Part Number
4008-LC1D38JL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D38JL
Description
TESYS CONTACTOR
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 38 A 12VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D38JL Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operate Time
88.55 ms
Release Time
30 ms
Contact Rating (Current)
38 A