LC1D38BL
DigiKey Part Number
4008-LC1D38BL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D38BL
Description
TESYS3P CTR 38A AC3 18.5KW1NO1NC
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 38 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D38BL Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
88.55 ms
Release Time
30 ms
Contact Rating (Current)
38 A