LC1D32SD
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
LC1D32SD
DigiKey Part Number
4008-LC1D32SD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D32SD
Description
TESYS CONTACTOR 3P AC3 32A 72VDC
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 32 A 72VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D32SD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
50.4 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
7.2 VDC
Coil Voltage
72VDC
Operate Time
72.45 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
32 A