LC1D18SD
DigiKey Part Number
4008-LC1D18SD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D18SD
Description
TESYS CONTACTOR 3P AC3 18A 72VDC
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 18 A 72VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D18SD Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Suppressor
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
50.4 VDC
Must Release Voltage
7.2 VDC
Coil Voltage
72VDC
Operate Time
72.45 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
18 A