LC1D18B7
DigiKey Part Number
4008-LC1D18B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D18B7
Description
TESYS CONTACTOR 18A 1F+1O 24V 50
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 18 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D18B7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Must Release Voltage
7.2 VAC
Coil Voltage
24VAC
Operate Time
22 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
18 A