LC1D12FE7
DigiKey Part Number
4008-LC1D12FE7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D12FE7
Description
TESYS CONTACTOR
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 12 A 115VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D12FE7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
92 VAC
Must Release Voltage
34.5 VAC
Coil Voltage
115VAC
Operate Time
22 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
12 A