HDL36150
DigiKey Part Number
4008-HDL36150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDL36150
Description
MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER 600V
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal Magnetic 150A 600 V AC 250 V DC Toggle Chassis Mount
EDA/CAD Models
HDL36150 Models
Category
Current Rating (Amps)
150A
Voltage Rating - AC
600 V
Series
Voltage Rating - DC
250 V