BMH1902P31F2A
DigiKey Part Number
4008-BMH1902P31F2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH1902P31F2A
Description
MTR 190MM IP65 KEY ENC SINGLE128
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 4000 RPM 6.07kW 480VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BMH1902P31F2A Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
4106.7 / 29000
Manufacturer
Schneider Electric
Power - Rated
6.07kW
Series
Size / Dimension
Square - 7.480" x 7.480" (190.00mm x 190.00mm)
Packaging
Box
Diameter - Shaft
1.496" (38.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
3.150" (80.00mm)
Type
AC Motor
Mounting Hole Spacing
7.087" (180.00mm)
Function
Servomotor
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
480VAC