ATS22D17Q is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Schneider Electric
In Stock: 0
Unit Price: R13 606,79000
Datasheet
Soft Start / Stop 195V ~ 484V Supply 17A 230 ~ 440V Load
TeSys Island - The Innovative, Intelligent Motor Control Starter
Programming Basic Parameters on the Altistart ATS22 Soft Starter | Schneider Electric Support
ATS22D17Q
DigiKey Part Number
4008-ATS22D17Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS22D17Q
Description
SOFT STARTER-ATS22-CONTROL 220V-
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ATS22D17Q Models
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Load
230 ~ 440V
Series
Current - Output
17A
Packaging
Box
Wattage - Load
7500 W
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
195V ~ 484V
Type
Module
Interface
RS-485
Motor Type
AC Motor
Mounting Type
Chassis Mount
Control / Drive Type
Soft Start / Stop
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C