109BF24HC2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Sanyo Denki America Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R1 105,51000
Datasheet
Fan Blower 24VDC Square/Rounded - 120mm L x 120mm H Ball 27.5 CFM (0.770m³/min) 3 Wire Leads
Summary of SanAce Cooling Systems
SanAce Server Cooling Fans
109BF24HC2
DigiKey Part Number
1688-2037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
109BF24HC2
Description
FAN BLOWER 120X32MM 24VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
52.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
7.2 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Square/Rounded - 120mm L x 120mm H
Weight
0.604 lb (273.97 g)
Width
32.00mm
Current Rating (Amps)
0.300A
Air Flow
27.5 CFM (0.770m³/min)
Voltage Range
20.4 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.704 in H2O (175.4 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C