TSW-132-23-G-D
DigiKey Part Number
SAM1068-32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-132-23-G-D
Description
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 64 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSW-132-23-G-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
3.00µin (0.076µm)
Termination
Solder
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Factory Stock: 429
All prices are in ZAR
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1R142,83000R142,83
10R121,39900R1 213,99
100R103,18060R10 318,06
500R92,10884R46 054,42
1 000R87,71721R87 717,21
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM
In-Stock: 212
Unit Price: R140,54000
CONN HEADER VERT 98POS 2.54MM
In-Stock: 0
Unit Price: R205,17000
CONN HEADER VERT 96POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 94POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 92POS 2.54MM