TMM-150-01-S-D
DigiKey Part Number
SAM1175-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMM-150-01-S-D
Description
CONN HEADER VERT 100POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 100 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TMM-150-01-S-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Series
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Mounting Type
Base Product Number
Termination
Solder
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 93
Factory Stock: 952
Check for Additional Incoming Stock
All prices are in ZAR
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1R181,12000R181,12
10R177,51700R1 775,17
25R173,91760R4 347,94
50R163,28280R8 164,14
100R144,79490R14 479,49
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 98POS 2MM
In-Stock: 0
Unit Price: R263,41000
CONN HEADER VERT 96POS 2MM
In-Stock: 224
Unit Price: R258,67000
CONN HEADER VERT 94POS 2MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 92POS 2MM
CONN HEADER VERT 90POS 2MM