TLW-135-06-T-S
DigiKey Part Number
SAM1101-35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLW-135-06-T-S
Description
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 35 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TLW-135-06-T-S Models
Contact Length - Mating
0.105" (2.67mm)
Series
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact
Additional Resources
Value Added Item
QuantityUnit PriceExt Price
1R92,60000R92,60
10R78,63100R786,31
100R66,82320R6 682,32
500R59,65090R29 825,45
1 000R56,80588R56 805,88
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
In-Stock: 5866
Unit Price: R67,08000
CONN HEADER VERT 39POS 2.54MM
In-Stock: 0
Unit Price: R99,80000
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 37POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM