TLW-135-06-G-D
DigiKey Part Number
SAM1096-35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLW-135-06-G-D
Description
CONN HEADER VERT 70POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 70 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TLW-135-06-G-D Models
Contact Length - Mating
0.105" (2.67mm)
Series
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
Flash
Additional Resources
Available To Order
Factory Stock: 429
QuantityUnit PriceExt Price
1R251,63000R251,63
10R213,78900R2 137,89
100R181,72160R18 172,16
500R162,23174R81 115,87
1 000R154,49921R154 499,21
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
In-Stock: 174
Unit Price: R180,46000
CONN HEADER VERT 68POS 2.54MM
In-Stock: 283
Unit Price: R250,00000
CONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
In-Stock: 283
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
In-Stock: 343
CONN HEADER VERT 62POS 2.54MM