SSQ-104-01-T-D
DigiKey Part Number
SAM1183-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSQ-104-01-T-D
Description
CONN RCPT 8POS 0.1 TIN PCB
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSQ-104-01-T-D Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.104" (2.64mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
465VAC, 655VDC
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 9 080
Factory Stock: 1 533
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
All prices are in ZAR
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1R19,47000R19,47
10R16,52500R165,25
100R14,04100R1 404,10
500R12,53220R6 266,10
1 000R11,93388R11 933,88
5 000R10,65314R53 265,70
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 100POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 2403
Unit Price: R106,67000
CONN RCPT 98POS 0.1 TIN PCB
Unit Price: R155,59000
CONN RCPT 96POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT 94POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT 92POS 0.1 TIN PCB