SMM-140-02-S-S
DigiKey Part Number
SAM1244-40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMM-140-02-S-S
Description
CONN RCPT 40POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMM-140-02-S-S Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
350VAC
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
1
Contact Shape
Square
Mounting Type
Surface Mount
Contact Material
Beryllium Copper
Termination
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1 019
Factory Stock: 693
Check for Additional Incoming Stock
All prices are in ZAR
Tube
QuantityUnit PriceExt Price
1R188,48000R188,48
10R174,24500R1 742,45
25R160,99240R4 024,81
50R149,86680R7 493,34
100R134,65100R13 465,10
500R132,93312R66 466,56
Alternate Length
CONN RCPT 39POS 0.079 GOLD SMD
In-Stock: 0
Unit Price: R242,80000
CONN RCPT 38POS 0.079 GOLD SMD
Unit Price: R232,49000
CONN RCPT 37POS 0.079 GOLD SMD
CONN RCPT 36POS 0.079 GOLD SMD
In-Stock: 102
CONN RCPT 35POS 0.079 GOLD SMD