SL-108-G-10
DigiKey Part Number
612-SL-108-G-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL-108-G-10
Description
CONN RCPT .100" 8POS GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SL-108-G-10 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.122" (3.10mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.108" (2.75mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C