SFSD-20-28-H-10.00-DR-NDX
DigiKey Part Number
SAM8697-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFSD-20-28-H-10.00-DR-NDX
Description
CABLE ASSY SOCKET 40POS 28AWG
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.833' (254.00mm, 10.00")
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFSD-20-28-H-10.00-DR-NDX Models
Category
Length
0.833' (254.00mm, 10.00")
Manufacturer
Samtec Inc.
Features
Latch Lock, Polarizing Key
Series
Color
Black, Individual
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Cable Termination
Crimp
Connector Type
Socket to Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
40
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 0
Check Lead Time
Request Stock Notification
All prices are in ZAR
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1R355,36000R355,36
10R340,39100R3 403,91
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CABLE ASSY SOCKET 40POS 28AWG