SFSD-15-28-H-10.00-SR
DigiKey Part Number
SAM8670-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFSD-15-28-H-10.00-SR
Description
CABLE ASSY SOCKET 30POS 28AWG
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Individual Wire Leads 0.833' (254.00mm, 10.00")
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFSD-15-28-H-10.00-SR Models
Category
Length
0.833' (254.00mm, 10.00")
Manufacturer
Samtec Inc.
Features
Latch Lock, Polarizing Key
Series
Color
Black, Individual
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Cable Termination
Crimp
Connector Type
Socket to Individual Wire Leads
Contact Finish
Gold
Number of Positions
30
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 98
Check for Additional Incoming Stock
All prices are in ZAR
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1R164,92000R164,92
10R152,38600R1 523,86
25R149,80800R3 745,20
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CABLE ASSY SOCKET 30POS 28AWG