SFSD-10-28-G-10.00-D-NDX
DigiKey Part Number
SFSD-10-28-G-10.00-D-NDX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFSD-10-28-G-10.00-D-NDX
Description
.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.833' (254.00mm, 10.00")
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFSD-10-28-G-10.00-D-NDX Models
Category
Length
0.833' (254.00mm, 10.00")
Manufacturer
Samtec Inc.
Features
Polarizing Key
Series
Color
Black, Individual
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Cable Termination
Crimp
Connector Type
Socket to Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
20
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)