SEAM-50-03.5-L-08-1-A-K-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R526,01000
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R457,13006
Datasheet
400 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
SEARAY
SEAM-50-03.5-L-08-1-A-K-TR
DigiKey Part Number
SEAM-50-03.5-L-08-1-A-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM-50-03.5-L-08-1-A-K-TR
Description
CONN HD ARRAY PLUG 400P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SEAM-50-03.5-L-08-1-A-K-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
8
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
High Density Array, Male
Mated Stacking Heights
8.5mm, 9.5mm, 10mm, 11mm, 11.5mm
Number of Positions
400
Height Above Board
0.240" (6.10mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)