SEAF-50-05.0-S-10-1-A-K-TR
DigiKey Part Number
612-SEAF-50-05.0-S-10-1-A-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-SEAF-50-05.0-S-10-1-A-K-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
612-SEAF-50-05.0-S-10-1-A-K-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-05.0-S-10-1-A-K-TR
Description
CONN HD ARRAY RCPT 500P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SEAF-50-05.0-S-10-1-A-K-TR Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
High Density Array, Female
Mated Stacking Heights
7mm, 8mm, 8.5mm, 11.5mm, 12mm, 14mm, 16mm, 18mm
Number of Positions
500
Height Above Board
0.199" (5.05mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)