QFSS-032-04.25-L-D-DP-PC4
DigiKey Part Number
QFSS-032-04.25-L-D-DP-PC4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFSS-032-04.25-L-D-DP-PC4
Description
CONN DIFF ARRAY RCP 64P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
72 (64 + 8 Power) Position Connector Differential Pair Array, Female Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QFSS-032-04.25-L-D-DP-PC4 Models
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Power Pins (8), Shielded
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights
11mm
Number of Positions
72 (64 + 8 Power)
Height Above Board
0.278" (7.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)