QFSS-016-04.25-H-D-DP-PC8 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R245,91212
48 (32 + 16 Power) Position Connector Differential Pair Array, Female Surface Mount Gold
QFSS-016-04.25-H-D-DP-PC8
DigiKey Part Number
QFSS-016-04.25-H-D-DP-PC8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFSS-016-04.25-H-D-DP-PC8
Description
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
QFSS-016-04.25-H-D-DP-PC8 Models
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Power Pins (16), Shielded
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights
11mm
Number of Positions
48 (32 + 16 Power)
Height Above Board
0.278" (7.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)