PEC-10-01-T-S
PEC-10-01-T-S
PEC-10-01-T-S
DigiKey Part Number
PEC-10-01-T-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC-10-01-T-S
Description
CONN EDGE SINGLE FML 10POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Female Connector Non Specified - Single Edge Tin 0.100" (2.54mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEC-10-01-T-S Models
Category
Read Out
Single
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Termination
Solder
Packaging
Tube
Contact Material
Beryllium Copper
Part Status
Active
Contact Finish
Tin
Card Type
Non Specified - Single Edge
Contact Type
Loop Bellows
Gender
Female
Color
Black
Number of Positions/Bay/Row
6; 4
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
10
Material - Insulation
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
1
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)