MMS-115-01-S-DV
DigiKey Part Number
MMS-115-01-S-DV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMS-115-01-S-DV
Description
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMS-115-01-S-DV Models
Category
Termination
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height
0.175" (4.45mm)
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
3.9A per Contact
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)