MMS-115-01-L-SV
DigiKey Part Number
SAM1230-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMS-115-01-L-SV
Description
CONN RCPT 15POS 0.079 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMS-115-01-L-SV Models
Series
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height
0.175" (4.45mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3.9A per Contact
Number of Rows
1
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Termination
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 0
Value Added Item
All prices are in ZAR
Tube
QuantityUnit PriceExt Price
1R84,59000R84,59
10R71,80800R718,08
100R61,02650R6 102,65
500R54,47592R27 237,96
1 000R51,87779R51 877,79
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 40POS 0.079 GOLD PCB
In-Stock: 2964
Unit Price: R143,00000
CONN RCPT 39POS 0.079 GOLD PCB
Unit Price: R197,31000
CONN RCPT 38POS 0.079 GOLD PCB
CONN RCPT 37POS 0.079 GOLD PCB
CONN RCPT 36POS 0.079 GOLD PCB