Image for HPW-04-04-T-S-275-275 is not available
HPW-04-04-T-S-275-275
DigiKey Part Number
HPW-04-04-T-S-275-275-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPW-04-04-T-S-275-275
Description
CONN HDR 4POS 0.2 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HPW-04-04-T-S-275-275 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.275" (6.985mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.275" (6.985mm)
Series
Length - Tail
0.090" (2.286mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
4
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.200" (5.08mm)
Color
Black
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.640" (16.256mm)