HMTSW-106-07-G-S-240-005
DigiKey Part Number
612-HMTSW-106-07-G-S-240-005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-106-07-G-S-240-005
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HMTSW-106-07-G-S-240-005 Models
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Number of Positions Loaded
5
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Natural
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A