HMTSW-103-08-S-S-230
DigiKey Part Number
612-HMTSW-103-08-S-S-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-103-08-S-S-230
Description
CONN HDR .100" 3POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.200" (5.08mm)
Series
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Natural
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A