ERF8-010-05.0-L-DV-TR
ERF8-010-05.0-L-DV-TR
ERF8-010-05.0-L-DV-TR
DigiKey Part Number
SAM13528TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM13528CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM13528DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERF8-010-05.0-L-DV-TR
Description
CONN SOCKET 20POS SMD GOLD
Detailed Description
20 Position Connector Socket, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
ERF8-010-05.0-L-DV-TR Models
Features
Board Guide
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights
7mm, 10mm, 13mm, 14mm, 20mm
Height Above Board
0.210" (5.33mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)