ASP-134602-01
ASP-134602-01
DigiKey Part Number
612-ASP-134602-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-ASP-134602-01CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASP-134602-01
Description
CONN ARRAY PLUG 400POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400 Position Connector Array, Male Pins Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASP-134602-01 Models
Category
Number of Rows
10
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
VITA 57
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Array, Male Pins
Height Above Board
0.181" (4.60mm)
Number of Positions
400
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)