ARC6-08-40.0-LU-LU-3-1
DigiKey Part Number
612-ARC6-08-40.0-LU-LU-3-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ARC6-08-40.0-LU-LU-3-1
Description
CABLE M-M 1.02M-M 8PAIR 40"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Plug to Plug 3.33' (1.02m) Blue Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ARC6-08-40.0-LU-LU-3-1 Models
Category
Cable Type
Flat, Twin Axial
Manufacturer
Samtec Inc.
Usage
Internal
Series
Length
3.33' (1.02m)
Packaging
Bulk
Color
Blue
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Positions
8
Wire Gauge
34 AWG
Connector Type
Plug to Plug
Frequency - Max
56Gbps
Gender
Male to Male
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C